Kuruluş Adı:
TÜBİTAK UZAY TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ (UZAY)
Kuruluş Tipi: Kamu
Kuruluş Hakkında Kısa Bilgi: 1985 yılında kurulmuş olan Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY), uzay teknolojileri, elektronik, bilgi teknolojileri ve ilgili alanlarda Ar-Ge projeleri yürütmektedir.
Enstitünün amacı, araştırma alanında ulusal çapta öncü bir rol almak ve uzmanlık alanlarında ülke sanayiinin sistem tasarımı, seçimi, kullanımı ve ürün geliştirilmesi konularındaki teknik problemlerinin çözümüne yardımcı olmaktır.
TÜBİTAK UZAY, küçük uyduların tasarımı, üretimi ve test edilmesi alanındaki yeteneklerin geliştirilmesine, Ulusal Uzay Programı'na öncülük etmeye ve uzay teknolojilerinde uluslararası işbirliğinin oluşturulmasına öncelik vermektedir.
Ana Faaliyet Alanı: TÜBİTAK UZAY’ın öncelikli çalışma alanı uzay teknolojileridir. Araştırma faaliyetleri, uydu tasarımı ve üretimi konusundaki çalışmalarını, geliştirilen elektronik alt sistemler ve uzay uygulamalarında kullanılacak diğer özgün sistemler ve uzay bilimleri alanındaki araştırmalarıyla derinleştirmekte ve genişletmektedir.  TÜBİTAK UZAY’da uydu sitemleri ve elektronik sistem tasarımlarının yanında, veri işleme ve yazılım teknolojileri, güç elektroniği ve güç sistemleri alanlarında çalışmalar yürütülmektedir.
İlgi Alanındaki Müknetler: Uzay (UZY)
Mevcut Çalışan Personel Sayısı: 270
Yürütülen Projeler, Yetenek 
ve Deneyimleri:
(ARGE projeleri öncelikli)
• Elektrik İtki Uygulama Araştırmaları ve Hall Etkili İtki Motoru Geliştirme Altyapı Projesi (HALE)
• RASAT, Türkiye'nin İlk Yerli Yapım Yer Gözlem Uydusu
• AKÇE Süperküme Bölgelerindeki Abell Kümelerinin Çekimsel Etkileşimleri ve Kozmik Ağ Modelleriyle Kara-Maddenin Çalışılması
• RASAT X-Bant Haberleşme Modülü
• Faz Kontrollü Anten
• Sayısal Frekans Ayrıştırıcı
• BALİSTİKA 2010, Balistik Görüntü Analizi ve Tanıma Sistemi Geliştirme Projesi
İletişim bilgileri:  
     Kişi:
 Dr.Burcu Dikmen
     Adres: TÜBİTAK UZAY, ODTÜ, ÇANKAYA/ANKARA
     Telefon: 0312 219 13 10
     Belgegeçer (Faks): 0312 210 13 15
     E-posta: bilgi@uzay.tubitak.gov.tr
     Web Adresi: www.uzay.tubitak.gov.tr