Sürüm GeçmişiSürüm Geçmişi

Başlık

NATO İLE NASIL İŞ YAPILIR

Metin

NATO İLE NASIL İŞ YAPILIR
NATO İhale fırsatları büyük ölçüde web sayfalarından takip edilebilmektedir. Ayrıca NATO ile iş yapabilmek için öncelikli olarak MSB’ye bir tanıtım dosyası iletmek gerekmektedir.
NATO’daki tedarik faaliyetleri değişik seviye ve birimlerde yapılmakla birlikte iki ana tedarik organı vardır:
NSPA (NATO Support and Procurement Agency)-NATO Destek ve Tedarik Ajansı ve NCIA-(NATO Communications and Information Agency)- NATO Muharebe ve Bilgi Ajansı
NSPA’deki gelecek dönem ihale planlamaları ve teklife çağrı duyuruları aşağıda bağlantısı yer alan NSPA web sayfasından takip edilebilmektedir:
Gelecek Dönem İş Fırsatları:
Teklife Çağrı Duyuruları
NSPA Kaynak Arşivi (NSPA Source File), NSPA’ya mal ve hizmet sağlayan tüm tedarikçi firmaların yer aldığı sürekli güncellenen veri tabanıdır. NSPA ihalelerine sadece arşivdeki firmalar teklif verebildiğinden NSPA ile iş yapmak isteyen firmalar arşive kayıt olmak zorundadır.
NCIA kapsamındaki ihaleler aşağıdaki web sayfasından takip edilebilir:
Ayrıca NCIA’in daha küçük çaplı ama hızlı çalışma gerektiren işlerde tercih ettiği bir ihale yöntemi olan Temel Sipariş Anlaşmaları(Basic Ordering Agreement-BOA) IT çözümleri olan firmalar için fırsatlar sunmaktadır.
Bunun için NCIA ile önceden BOA imzalanması önerilmektedir. BOA süreçleri hakkında aşağıdaki bağlantıdan bilgi temin edilebilir:
Ajanslara ilave olarak NATO Karargahı, NATO’nun iki stratejik ana komutanlığı, bağlı komutanlıklar da kendi ihtiyaçlarına yönelik daha küçük kapsamlı alımlar yapmaktadır. 
Hem Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı (SHAPE) hem de ona bağlı Müşterek Kuvvet Komutanlıkları olan JFC Brunssum ve JFC Napoli İtalya’nın kendi satın alma ofisleri bulunmaktadır.
Belçika Mons’da bulunan SHAPE karargahı  ile iş yapmak isteyen firmalar tedarikçi kayıt işlemlerini aşağıdaki bağlantı üzerinden gerçekleştirebilirler:
ABD Norfolk’da bulunan Müttefik Transformasyon Komutanlığı (Allied Command Transformation-ACT)/ NATO Askeri Yeteneklerinin transformasyonu, doktrinlerin hazırlanması, partner ülke yeteneklerinin transformasyonu, eğitimler hazırlanması gibi görevleri vardır, burada danışmanlık hizmet alımları da yapılmaktadır. Aşağıdaki bağlantıdan ihaleleri takip edilebilir:
NATO Güvenlik Yatırımı Programı kapsamındaki ihaleler ve izlenmesi gereken süreç hakkında Milli Savunma Bakanlığı web sayfasında ilgili bağlantılar ve bilgiler burada yer almaktadır.

Süre Sonu

 
Onay Durumu Onaylandı
 

Ekler

Sürüm: 1.0
31.03.2017 13:56 tarihinde oluşturan: Ayça ÜNAL
Son olarak 31.03.2017 13:57 tarihinde değitiren: Ayça ÜNAL